Προβάδισμα πρόκρισης για τον Παναθηναϊκό !

Ο Παναθηναϊκός πήρε το θετικό αποτέλεσμα στον εκτός έδρας αγώνα του με την Σταντάρ Λιέγης και πλέον έχει το προβάδισμα στην υπόθεση πρόκριση στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ...

Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες (0-0) χωρίς γκολ με τους «πράσινους» να επιστρέφουν στην Αθήνα, έχοντας πάρει το αποτέλεσμα, που ενδεχομένως να τους φέρει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Παναθηναϊκός ήταν μετριότατος στο πρώτο ημίχρονο με προβλήματα στην αμυντική λειτουργία, έχοντας απέναντί του μία ομάδα, που μόνο απειλητική δεν ήταν. Παρόλα αυτά η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου κλείστηκε και έδωσε χώρο στους αντιπάλους της.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα και πίεσε τους γηπεδούχους, χάνοντας μια πολύ καλή ευκαιρία στο 57' με τον Πέτριτς, ο οποίος από πολύ καλή θέση δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καβασίμα.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, τόσο οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοσή τους. Κυκλοφόρησαν σωστά τη μπάλα και δημιούργησαν φάσεις για να σκοράρουν με κορυφαία όλων το οριζόντιο δοκάρι του Σίλντενφελντ στο 64΄.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ατζαγκούν τοποθέτησε σε λάθος θέση το κορμί του και πλάσαρε άουτ.

Ο Γιάννης Αναστασίου φρέσκαρε την ομάδα, ρίχνοντας στο ματς τον Πράνιτς αντί του Πέτριτς και τον Καρέλη αντί του Μέντες.

Οι Βέλγοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και είχαν ένα γυριστό σουτ του Ντε Καμάργκο στο 72' το οποίο απόκρουσε ο Κοτσόλης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο μπήκε ο Κλωναρίδης, που πήρε τρεις προσπάθειες εκτός περιοχής, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει τον Καβασίμα.

Το ματς έκλεισε με μια μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Κουτρουμπής, όμως, με καταπληκτικό τάκλιν, έκοψε τον Εζεκιέλ στο τετ α τετ με τον Κοτσόλη στο 90΄.

Χωρίς λάθη η διαιτησία του Ισπανού Γκόμεθ. Έδειξε κίτρινες κάρτες στους Μπιά, Βαν Ντάμε, Τεϊσέιρα, Καρσελά – Μέντες, Λαγό, Μπεργκ

ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ: Καβαζίμα, Σταμ (87' Μίλετς), Βαν Ντάμε, Τεϊσέιρα, Σιμάν (61' Μποκού), Καρσελά, Αρσλάναγκιτς, Μαρκέ, Μουζανγκί Μπιά (82' Μπομπό), Ντε Καμάργκο, Εζεκιέλ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Κοτσόλης, Νάνο, Τριανταφυλλόπουλος, Σίλντενφελντ, Κουτρουμπής, Λαγός, Μέντες (71' Καρέλης), Ζέκα, Ατζαγκούν (85' Κλωναρίδης), Πέτριτς (64' Πράνιτς), Μπεργκ